HPV Türk Forum Yorumlar

From the blog

HPV HUMAN PAPİLLOMAVİRUS!

HPV HUMAN PAPİLLOMAVİRUS!

HPV HUMAN PAPİLLOMAVİRUS!, Hpv virüsü, Hpv virüsü tedavisi, Hpv virüsü kesin çözümü, Hpv virüsü kalıcı tedavisi, Ascus tedavisi, Rahim yaraları kesin tedavisi

HPV HUMAN PAPİLLOMAVİRUS! HPV, 150’den fazla üyesi olan konakçı olarak sadece insanı seçen yani insandan başka bir yerde yaşayamayan ve çoğalamayan çok büyük bir virüs ailesidir. Pek çok tipi sadece el ve ayaklarda siğil yapan virüslerdir.

Bu tiplere kutanöz tipler adını vermekteyiz. Burada bahsi geçecek olanlar ise genital tiplerdir ve sadece genital organlardaki daha az sıklıkla da ağız-boğaz mukozasındaki hücrelere ancak tutunabilirler. Yani buradaki konumuz özetle genital bölge HPV’leri ve onların yarattığı sağlık sorunları üzerinedir. Genital HPV’lerin tip sayısı da yaklaşık 40’tır

HPV, çift sarmallı yaklaşık 8000 bazlık DNA içeren virüslerdir.

Dış kapsülü ikozahedral yapıdadır. Bu DNA 6 adet erken, 2 adet de geç protein adını verdiğimiz çok önemli bileşikler sentez eder. DNA yapısına göre bu virüsler kendi içlerinde tiplendirilmektedir. Bazı tipler sadece siğil yaparken bazı tipler daha önemli sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Bahsi geçecek bu tipler ileri gelişecek bazı kanserlerin tetiğini çeken hücresel bozukluklara sebep olabilmektedir. Dolayısıyla Genital HPV tiplerini biz iki grupta inceliyoruz.

  1. Sadece siğil yapan “düşük riskli” grup

  2. Kanser riskli taşıyan değişiklere yol açabilen “yüksek riskli” grup

Yüksek riskli HPV grubunun üyelerine onkojenik ya da karsinojenik HPV tipleri de adını vermekteyiz. Bunların sayısı şimdilik 15 kadardır. Yani 150-200 farklı üyesi olan koca bir aileden 15 kadarı tıbbı açıdan çok daha önemlidir.

  1. DÜŞÜK RİSKLİ HPV TİPLERİ: Bu tiplerin başlıca Tip 6 ve Tip 11’dir. Bunun dışında pek çok tip daha tespit edilmiştir. Sadece genital veya oral bölgede siğillere ve düşük dereceli (daha önemsiz) dispazik değişikliklere sebep olabilmektedirler. Yani kanser yapma yetenekleri yoktur. Günümüzde genital ve oral siğillerin %90 nedeni tip 6 ve tip 11’dir.

  2. YÜKSEK RİSKLİ HPV TİPLERİ: başlıca Tip 16 ve Tip 18‘dir. Bunun dışında 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 55, 58, 59,6 6, 68, 73, 82 tipleri de yüksek riskli gruptaki HPV tipleridir. BU tipler orta ve yüksek dereceli displazik değişikliklere ve de kanserlere sebebiyet verebilmektedir. Bu tipler genital siğil yapmazlar. Günümüzde serviks kanserlerinin %75’inden tip 16 ve tip 18 sorumlu tutulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir