HPV Türk Forum Yorumlar

From the blog

HUMAN PAPİLLOMAVİRUS

HUMAN PAPİLLOMAVİRUS HPV Türk Forum Yorumlar

HUMAN PAPİLLOMAVİRUS, HPV Türk Forum Yorumlar, Hpv virüsü, Ascus tedavisi kesin çözüm, Rahim yarası kesin tedavisi, Cin1 2 3 Yaraları, HPV enfeksiyonu tedavisi

HUMAN PAPİLLOMAVİRUS HPV günümüzde tüm dünya için önemli bir halk sağlığı sorununa dönüşmüş durumda.

Kendi toplumumuzda da neredeyse salgın olarak nitelendirebileceğimiz boyutlarda genital siğillere rastlamaktayız. İşin sağlık boyutu, bulaştırıcılık boyutu ve giderek yaygınlaşması dışında aile içinde de HPV önemli bir çatışma kaynağı haline gelmektedir.

HUMAN PAPİLLOMAVİRUS

Hatta HPV nedeniyle birçok evliliğin bitebildiğine dahi şahit olmuşuzdur. Evet HPV önemlidir, hatta kadınlar için daha da hayati önem taşımaktadır.

Bu nedenle bilgilenmek, bilinçlenmek tedbir almak şart.

Ama HPV bulaşmışsa karalar bağlamaya, hayatımızı kabusa çevirmenin de lüzumu yoktur. Çünkü doğru ve ısrarlı bir tedavi ile bu virüsten bütünüyle kurtulmak mümkün olabilmektedir.

HPV genital bölge adını verdiğimiz cinsel organlarımız ve çevresinde siğillere sebep olan virüs ailesinin adıdır.

Siğiller önceden var olmayan son haftalar veya aylar içinde ortaya çıkmış et beni tarzındaki oluşumlardır. Bunun dışında siğillere kondilom ya da papillom adı da denilmektedir.

Hepsi aynı anlamda kullanılır.

Siğilin gerçek bilimsel adı ise “Kondiloma Aküminata” olarak geçer. Çoğunlukla başlangıçta küçük soluk pembe renkli lezyonlardır.

Giderek çoğalma dağılma başlar ve büyüme eğilimi gösterirler. Zamanla karnabahar gibi bir şekil alır. Erkeklerde penis kökü, göbek altı alanlar, kasıklar, bacak iç yanları en sık siğil gördüğümüz vücut bölgelerimizdir. Ancak anüse kadar siğiller sıcak ve nemli alanlara doğru yayılabilmektedir.

Genital siğiller aslında buz dağının görünen kısmıdır ve görece daha az bir öneme sahiptir.

HPV bunlar dışında başta rahim ağızı – serviks olmak üzere anüs, penis, ağız, boğaz bölgelerinde de sonradan kanserleşebilen hücresel değişiklikleri de tetikleyebilmektedir.

Konunun önemi açısından şöyle diyebiliriz.

Akciğer kanseri için sigara ne kadar büyük etken ise bahsi geçen kanser türleri açısından da HPV o kadar ciddi ve yaygın gördüğümüz bir etkendir. Yani aslında HPV ile savaş kanserle savaş anlamına da gelir.

Elbette daha önce belirttiğim gibi sorunlarının önünü almak ve o noktalara ulaşmasını önlemek de bizim elimizdedir.

Gelin öncelikle şu virüs nasıl bir mikroorganizma düşmanımızı tanıyarak konuya başlayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir