HPV Türk

From the blog

HPV nerelerde enfeksiyon oluşturabilir !

HPV nerelerde enfeksiyon oluşturur?

 

Bazı tipleri ayakta plantar(ayak tabanında) siğillere neden olurken bazı tipleri de ise eller ve yüzde oluşan siğillerden sorumludur.

 

Kırk (40)’tan fazla genotipi ise genital bölgede enfeksiyon yapar ve bunlara da genital HPV adı verilir.
Yakın temas (deriden deriye) ya da cinsel temas (vaginal, oral, anal) yoluyla bulaşabilen genital HPV  penis veya anüs ve çevresindeki (anogenital bölgedeki) deri ve mukozalarda  enfeksiyon oluşturur .

Cinsel aktif insanların çoğu yaşamlarının bir döneminde bu genital HPV tiplerinden biri ya da bir kaçı ile karşılaşabilir. Bulaştırıcılık aktif genital lezyonların varlığında daha yüksektir. Genital HPV tipler aynı zamanda ağız ve boğazda da bulunabilir.

Aslında HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmesine rağmen kontamine eşyalardan, genel tuvalet, duş gibi hijyenik olmayan ortamlardan bulaşabildiği ve doğum sırasında anneden bebeğe geçebildiği de bildirilmektedir.

 

Çoğu kişi enfekte bir kişi ile seksüel temastan sonra yıllar geçse bile herhangi bir sağlık problemi göstermeden HPV taşıyabilir ve enfekte olduğunun veya partnerine virus geçirdiğinin farkında olmayabilir. Aynı anda birden fazla HPV tipi ile enfekte olmak mümkündür.

 

HPV nasıl enfeksiyon oluşturur?

Virusun kuluçka süresi HPV tipine göre  değişir. Bazı HPV tiplerinde kuluçka süresi 1-2 ay iken bazı HPV tiplerinde yılları bulabilmektedir. Bu nedenle bulaşma olduktan sonra hastalığa özgü belirtiler bazen birkaç ay, bazen de birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virus yıllarca hiçbir bulgu vermeden herhangi bir sağlık sorunu oluşturmadan vücutta latent(sessiz) olarak kalabilir.

Normalde enfekte ettiği hücrelerde ektra kromzomal (epizom) olarak bulunan HPV DNA nın konak genomuna integre olmasıyla maliğin transformasyon gerçeleşir.

İntegrasyon sırasında normalde viral onkogenleri inaktive eden E2 ORF nin yapısı bozulur ve viral onkoproteinler olan E6 ve E7 aktive olur. E6 nın tümör süpresör gen ürünü olan p53 ve E7 nin diğer bir insan tümör süpresör gen ürünü retinoblastoma(Rb)’yı inaktive ederek karsinogenezisin ilk adımını başlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: