HPV Türk Forum Yorumlar

From the blog

HPV aşısı seksüel olarak aktif olanlarda fayda sağlar mı?

HPV aşısı seksüel olarak aktif olanlarda fayda sağlar mı?

HPV aşısı seksüel olarak aktif olanlarda fayda sağlar mı?, Cinsellik ve hpv, HPV Cinsel yolla bulaşır, HPV cinsellik yaşamayandada var, HPV Heryerden bulaşır

HPV aşısı seksüel olarak aktif olanlarda fayda sağlar mı? HPV enfeksiyonu seksüel aktif olan herkes tarafından geçirilecektir diye bir kavram yoktur.

Bu bağlamda hasta seksüel aktif de olsa, aşıda bulunan HPV tipleri ile öncesinde enfekte olmadıysa aşı ile ileride geçirebileceği bu enfeksiyonlara karşı korunabilecektir. Sonuçta cinsel olarak aktif bireylerde de aşının yapılması hastanın faydasına olacaktır.

HPV aşısının yan etkileri?

HPV aşısının en bilinen yan etkisi, uygulama yerinde yaptığı ağrı, şişlik veya kızarıklıktır. Bazen uygulama sonrası baş dönmesi ve bayılma görülebilmektedir.

HPV aşısı sonrası 15 dakika boyunca oturarak istirahat etmek bu yan etkilerin görülmesini engelleyecektir.

HPV aşısı yapılan bazı hastalarda nadiren de olsa  baş ağrısı, bulantı-kusma, yorgunluk veya halsizlik gibi yan etkiler de görülebilmektedir.

Aşıya bağlı hayatı tehdit eden çok ciddi yan etkiler yok denecek kadar az da olsa, aşıların istemeyen etkileri ile ilgili kayıtlar günümüzde halen devam etmektedir.

HPV aşısı seksüel olarak aktif olanlarda fayda sağlar mı?
Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu

HPV aşısı sonrası rahim ağzı kanseri olunabilir mi? Aşı sonrasında Pap Smear testi yaptırılması gerekli midir?

HPV aşıları rahim ağzı (serviks) kanserinin yaklaşık yüzde 70 nedeni olan yüksek riskli HPV Tip 16 ve 18’e karşı koruma sağlamaktadır.

Kanser etyolojisinde yer alan diğer yüksek riskli HPV tiplerine karşı aşı ile korunma sağlanamayacağından, aşı olan bireylerin de serviks kanseri riski taşıdığı unutulmamalıdır.

Bu nedenle bu bireylerin de düzenli olarak Pap Smear testini içeren serviks kanseri taramalarına devam etmesi önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir