HPV Türk Forum Yorumlar

From the blog

HPV Aşısı

HPV Aşısı Rutin Aşı Takvimine Konulmalı…

HPV Aşısı, HPV Türk Forum Yorumlar, Kalıcı Hızlı Tedavisi, HPV aşısı etkilimi, HPV aşılarının zararları, HPV aşısı korurmu, hpv den iyileşenlerin yorumları

Böylece Enfeksiyonun Görülme İhtimali Azalır!

HPV’ye karşı savaşta düzenli kontrol tek seçenek.

Smear veya HPV DNA testi yapılabilmesi için kişinin cinsel anlamda aktif döneme geçmesi, kızlık zarının bozulmuş olması gerekiyor.

Artık ne yazık ki 9 yaşındaki kızlarda bile HPV’ye rastlanabiliyor. Annede HPV varsa, çamaşır, ortak tuvalet kullanımı gibi benzeri bulaşıcı nedenlerle kızına da geçebiliyor. Onu test edebilme şansı çok düşük.

Bu testlere gerek kalmadan önlemenin tek yolu var aslında. Aşı…

Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde HPV aşısı, aşı takvimine alınmış. FDA (Amerikan İlaç Dairesi) onayı ile 9 yaşına gelen kız çocuklarının yanı sıra erkek endikasyonu da söz konusu olduğu için erkek çocuklarına da okulda yapılıyor.

Yurtdışında HPV Aşısı rutin aşılama programı içerisine alındığı için HPV’ye bağlı enfeksiyonun görülme ihtimali %90 oranında azalmış. Ülkemizde de bu uygulamaya geçilirse tetanos, suçiçeği gibi hastalıklara yakalanma oranı nasıl düşürüldüyse

HPV enfeksiyonları da azalacaktır. Aşının tamamen koruyucu olduğunu söylemek mümkün değil. Günümüzde 4 tipe karşı ve 2 tipe karşı koruyan aşılar var. 4 tipe karşı koruyan aşıların çapraz reaksiyonla 8-10 tipe karşı da koruyucu olduğu düşünülüyor. Şu anda Amerika’da 10 tipe karşı koruyucu bir aşının çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir