HPV Türk Forum Yorumlar

From the blog

HPV aşısı HPV enfeksiyonundan korur mu?

HPV aşısı HPV enfeksiyonundan korur mu? HPV aşısı kimlere hangi yaşta ve nasıl yapılmalıdır?

HPV aşısı HPV enfeksiyonundan korur mu?, HPV Türk Forum, HPV Aşıarı, EN Etkili hpv aşıları, Aşıların zararı, HPV AŞISI koruyucumu, Genital siğillerden kurtuluş

Günümüzde kullanımda olan 3 değişik HPV aşısı bulunmaktadır. Bunlar:

  • Bivalan yani 2’li HPV aşısı: Serviks kanserlerinin yaklaşık %70’ninin nedeni olan yüksek riskli HPV Tip 16 ve 18’e yönelik aşı
  • Kuadrivalan yani 4’lü HPV aşısı: En sık genital siğillere yani kondilomlara neden olan düşük riskli HPV Tip 6 ve 11 ve HPV Tip 16 ve 18’e yönelik aşı
  • Nonavalan yani 9’lu HPV aşısı: HPV Tip 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58’e yönelik aşı

Ülkemizde 2’li ve 4’lü aşılar bulunmakta, 9’lu aşı ise henüz bulunmamaktadır.

HPV aşıları için önerilen uygulama yaşı; cinsel birlikteliğin başlamadığı ve aşıya karşı en iyi immün yanıtın alınacağı 9-14 yaş aralığıdır.

Bugünkü kanıtlar dahilinde hem kız hem de erkek çocukları için aşının en uygun uygulama yaşı 11-12 olarak belirlenmiş ve 26 yaşına kadar da (15-26 yaş aralığı) telafi (catch-up) aşılamasının yapılması önerilmiştir.

Yapılan çalışmalar 15 yaş altındaki bireylerde immün yanıt daha aktif olacağından aşının iki doz yapılmasının yeterli olacağını belirtmektedir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (U.S. FDA) tarafından hem erkek hem de kadınlar için 45 yaşına kadar uygulama onayı olan HPV aşılarının 15 yaş üstü bireylerde 3 doz olarak uygulanması önerilmektedir.

Cinsel birliktelik başlamadan, uygun yaş aralığı ve dozda yapılan HPV aşıları ile aşının içerdiği HPV tipi ve oluşturacağı enfeksiyona karşı yüzde yüze yakın korunma sağlanacağı bilinmelidir.

Ancak 200’ün üstünde HPV tipinin olduğu göz önünde bulundurulunca mevcut aşılar ile tüm HPV enfeksiyonlarına karşı korunma sağlanamayacağı unutulmamalıdır.

HPV aşısı HPV enfeksiyonundan korur mu?

Her üç aşı ile ilgili endikasyon ve uygulama detayları aşağıdaki tabloda bulunmaktadır.

Bivalan Aşı (2’li) Kuadrivalan Aşı (4’lü) Nonavalan Aşı (9’lu)
HPV Tipi 16, 18 6, 11, 16, 18 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58
Onay almış endikasyonları Prekanseröz lezyonlar ve kanserden korunma için 10-25 yaş arasındaki kadınlarda Servikal, vajinal, vulvar ve anal prekanseröz lezyonlar ve kanserlerden, genital siğillerden korunmak için 9-26 yaş arasındaki kadınlarda

Anal prekanseröz lezyonlar ve kanserden, genital siğillerden korunmak için 9-26 yaş arasındaki erkeklerde

Servikal, vajinal, vulvar ve anal prekanseröz lezyonlar ve kanserlerden, genital siğillerden korunmak için 9-26 yaş arasındaki kadınlarda

Anal prekanseröz lezyonlar ve kanserden, genital siğillerden korunmak için 9-26 yaş arasındaki erkeklerde

Önerilen aşılama yaşı ve dozu Kadınlar: Önerilen rutin aşılama yaşı 11-12’dir (2 doz), telafi aşılama yaşı 15-26’dır (3 doz) [Her 3 aşı için]

Erkekler: Önerilen rutin aşılama yaşı 11-12’dir (2 doz), telafi aşılama yaşı 15-26’dır (3 doz) [4’lü & 9’lu aşı için]

≤ 14 yaş için 2 doz aşılama protokolü (0.-6-12. ay)

İlk dozdan minimum 6-12 ay sonra 2. Doz

>14 yaş için 3 doz aşılama protokolü (0, 1-2., 6. ay)

İlk-ikinci doz arası aralık minimum 4 hafta olmalıdır

İkinci-üçüncü doz arası aralık minimum 12 hafta olmalıdır

İlk-üçüncü doz aralık minimum 24 hafta olmalıdır.

HPV aşısı kimlere yapılmamalıdır?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (U.S. FDA) HPV aşısının gebelik kategorisini “B” olarak belirlemiş olsa da, insanlarda yeterli çalışma bulunmadığından günümüzde HPV aşılarının gebelikte uygulanmaması yönünde görüş birliği vardır.

Gebelik öncesinde aşılama protokolüne başlandı veya aşılama sürecinde hasta bilmeden gebe kaldı ise aşılama takviminin yeniden planlanması için konusunda deneyimli bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurulması uygun olacaktır.

HPV aşısının ağır hastalığı olanlarda yapılması uygun değildir.

Hastalık geçtikten sonra doktor onayı ile aşılama takvimine dâhil olunabilir.

Hastanın alerjen bir bünyesi varsa ve özellikle de lateks ya da mayaya karşı alerjisi mevcutsa konu ile ilgili doktorun bilgilendirilmesi ve doktor kontrolünde aşılamanın planlanması gerekmektedir.

Yine aşının ilk dozunda hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon gelişti ise aşının sonraki dozlarının yapılmaması gerekmektedir. Emziren annelerde aşı doktor tavsiyesi ile uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir