HPV Türk Forum Yorumlar

From the blog

Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu

Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu

Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu, Kadınlarda hpv, Erkeklerde hpv, Pap smear testi, Genital siğiller, Kesin tedavisi, Kesin çözümü, Ascus nedir? Bitkisel doğal tedavisi nedir?

Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu Klinik Tanı

Kondilomlar inspeksiyon ile tespit edilebilir. Genital bölümde kondilom gözlenmesi halinde serviks bölgesinde HPV enfeksiyonu zenginliği kesinlikle denetim edilmelidir. Şüpheli enfeksiyon alanlarında gözle görülmesi olası olmayan farklılıkların belirleme edilebilmesi amacıyla kolposkopi sırasında Vinegar solüsyonu (%5’lik asetik asit ) kullanılabilir.

Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu

Kolposkopi sırasında vajina ve serviksi görüntülemek amacıyla büyüteç vazifesi gören bir alet kullanılır. Bazı hallerde servikal doku biyopsisi yapılarak alınan dokunun mikroskop altında incelenmesi gerekir. (HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

Hastalarda sık sarfedilen başka bir  teknik ise “Pap smear testi” olup servikal HPV enfeksiyonundan şüphelenilen hallerde uygulanir. Pap smear testi, serviks kanserini belirleme etmek hedefiyle hücrelerin mikroskop altında değerlendirilmesi esasına dayanır.  Anormal Pap smear neticesi HPV enfeksiyonu ile temaslı olup bu kadınlar daha dikkatli takip edilmeli ve lüzumlu görülmesi halinde ileri tetkikler istenmelidir. (HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

Günümüzde, kondilomlar ve HPV ile temaslı başka kanserler (vulva, vajina, anal ve baş-boyun kanserleri) amacıyla tavsiye edilen rutin bir tarama testi yoktur. Pap smear testi, serviks bölgesi dışındaki kanserlerin taranmasında yararlı değildir. (HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

Serviks Kanseri Tanısı Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu

Düzenli tarama testleri ve takip ile kadınlarda serviks kanserini önlemek olasıdür. Serviks kanserlerinin önlenmesi ya da erken tanısına yardımcı olan 2 test mevcuttur:

Pap smear testi Servikste meydana gelen ve tedavi edilmezse kansere namacıyla olan hücresel farklılıkların (CIN) belirlenmesine yardımcı olur. (HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

HPV DNA testi. Servikste hücresel değişikliklere namacıyla olan HPV tiplerinin belirlenmesine yardımcı olur. 30 yaş ve üzeri kadınlarda serviks kanseri taraması amacıyla Pap smear ile beraber kullanılabilir. Ayrıca, Pap smear testi neticesinun şüpheli bulunduğu hallerde daha çok bilgi sağlamak amacıyla uygulanabilir. HPV testinin rutin olarak programı önerilmemekte olup öncelik her vakit Pap smear testindedir. (HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

Ayırıcı Tanı Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonu

Kadın ve erkeklerde HPV enfeksiyonunu ya da genitl siğilleri taklit eden haller mevcuttur. Bu namacıylale, HPV enfeksiyonu ya da HPV kaynaklı hastalıklardan şüphenildiği vakit başka haller akılda tutulmalı ve gerek görülürse dışlanmalıdır.

Kondilomata lata. HPV kaynaklı genital siğiller ile karışabilir. Daha yuvarlak ve koyu renkli  olup nemli ve yumUşak olma eğilimindedir. Treponema Pallidum  isimli mikroorganizmanın namacıyla bulunduğu Sifiliz hastalığında gözlenir.

Molluskum Kontagiosum. Pox virüsünün namacıyla bulunduğu bir enfeksiyon olup meydana gelen lezyonlar  HPV kaynaklı genital siğiller ile karıştırılabilir. Molluskum kontagiosum’da lezyonlar santral dimple sahibi olan ve seyrek mukozayı tutan papüller şeklindedir.

HPV virüsü genital siğil enfeksiyonları ve Tedavisi

HPV Yardım

HPV Forumu

Edinsel dermatolojik hastalıklar

– Seboreik keratoz

– Liken planları

  • Fibroepitelyal polip, adenom

– Melanositik nevüs

  • Neoplastik lezyonlar

Normal anatomik varyasyonlar

– Ruj (pembe inci gibi)

– Vestibüler papilla (mikropapillomatoz labialis)

  • Skin tag (et beni)

HPV Ayırıcı Tanısı Normal varyasyonlar

Kadın ve erkek

– SeBaseöz salgı bezi

(HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

Kadın

– Vestibüler püresi

Erkek

– Koronal sulkusta penis papülleri

(HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

 Patolojik haller Enfeksiyonlar

  • Sifilize sekonder ilerleyen kondiloma lata

– Molluscum contagiosum

Cilt ve mukoza hastalıkları

– İntradermal nevüs

– Cilt etiketi

– Seboreik keratoz

(HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

Kanser

– İntraepitelyal neoplazi

(HPV tedavisi hpvnega ve hpvrak kullanabilirsiniz.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir