HPV Türk

KANSER

KANSER Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

KANSER, HPV Kanseri, Rahim ağzı, cin1, cin2, cin3, ascus, kesin tedavisi, HPVTURK, hpv virüsü, genital siğiller, kesin çözümü, kesin çaresi, HPV Turkiye, HPV Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri 2019/2020

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV FORUM SİĞİL FORUM
HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

Serviks kanseri bir vakitler dünyada kadınlar arasında kanser temaslı ölümlerin en sık namacıylalerinden biriydi. T.C. Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi bilgilerine göre 2008 senesinde serviks kanserinin görülme sıklığı yüz binde 4.1’dir. Yine Globacan (WHO) bilgilerine göre 2008 senesinde Türkiye’de 1443 bayanın serviks kanseri tespiti aldığı ve 556 bayanın serviks kanserinden öldüğü ön görü edilmektedir.

Erken devrede yakalanmış hpv serviks kanserli kadınların

tanı konduktan ileri 5 senelik sağ kalımları %92 gibi yüksek düzeylerdedir. Serviks kanseri, aşağı yukarı %20 oranda 65 yaş üzeri kadınlarda tespit edilmesine karşın kadınları daha çok 30’lu 40’lı ve 50’li yaşlarda tesirleyecektir.

Serviks kanserinin iki ana tarzı vardır; skuamoz hücreli karsinom ve adenokarsinom. Skuamoz hücreli karsinom genelde serviksin dış yüzeyinde belirleme edilen skuamöz hücreli epitelyum hücrelerinden köken alır.
Adenokarsinom, tarzık olarak serviksin üst seviyelerinde lokalize olmuş glandüler hücrelerden köken alır ki bu hal rutin tarama metodlarıyla tespit edilebilmesini güçleştirmektedir.

HPV Virüsü kanseri Jinekolojik Onkoloğun Rolü

Jinekolojik Onkologlar jinekolojik kanserlerin kapsamlı yönetiminde eğitim almış kişilerdir. Esasında serviks kanserli bayanın tedavi ve bakımını tespitten cerrahiye ve kemoterapiye kadar sağkalım süresince palyatif bakımı koordine ederler. Medikal onkolog, patolog, radyolog, klinisyen, hemşire ve kalıtsal eksperlerinden meydana gelen bütün kanser bakım takımının kaptanı olarak rol oynarlar.

Hastalar, Hasta Yakınları ve Hayatta Kalanlar

Risk faktörleri ve semptomlardan meydana gelen genel bir bilgilendirme edininiz ve hekiminiz siz ya da sevdiğiniz kişide serviks kanserinden şüphelenirse ne yapmanız gerekliliğini öğreniniz. Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği’nin serviks kanseri ile mücadele edenler amacıyla rahim ağzı kanseri taraması ve HPV aşıları konularında önerileri vardır.

Serviks Kanseri Nedir?

Serviks kanseri serviks olarak adlandırılan, rahmin alt alanının (rahim ağzı) kanseridir. Serviks, rahmin vajinaya açılan ve doğum sırasında genişleyen alanıdır.

Serviks kanseri kadınlar arasındaki en ölümcül kanserdir ve ilerlemekte olan ülkelerde

sıklığını sürdürmektedir. Erken devrede yakalanmış serviks kanserli kadınların tanı konduktan ileri 5 senelik sağ kalımları %92 gibi yüksek düzeylerdedir. Serviks kanseri sonuçlarındaki ilerlemenin ana namacıylai kanser evveli hücrelerin erken tespitini gerçekleştiren Pap smear testidir. Serviks kanseri, aşağı yukarı %20 oranda 65 yaş üzeri kadınlarda tespit edilmesine karşın kadınları daha çok 30’lu 40’lı ve 50’li yaşlarda tesirleyecektir.

Serviks Kanseri, uzun süren, inatçı yüksek riskli HPV enfeksiyonu neticesi oluşmaktadır.

HPV enfeksiyonu gerektiğince sıktır; cinsel aktif insanların fazlası enfektedir. Halbuki fazlası HPV enfeksiyonu semptom vermez ve serviks kanserine ilerlemez.

Yaklaşık olarak 13 HPV tarzı yüksek risk ve serviks kanserine yol açabilen olarak belirlenmiştir. HPV 16 ve 18 Türkiye’de servikal kanserlerle temaslı en sık görülen iki yüksek risk HPV tarzıdir.
Pap smear ve HPV testi ile serviks kanser tehlikesini azaltmak kolaydır. Pap testte servikal hücrelerden bir numune alınır ve bunlarda anormallik olup olmadığı belirlenir.

Anormal Pap smear sonuçları, ya kanser evveli farklılık

ya da kanseri meydana ekleyebilecek serviks biyopsisi gibi ileri araştırma gerektirebilir. Çoğu serviks kanseri daha evvelce Pap smear yaptırmamış kadınlarda meydana çıkmaktadır. Bu vakalarda kanser evveli hücrelerin yakalanıp tedavi edilmeden evvelce kansere ilerlemeye devreleri varken Pap smear alınmadığından kanser yakalanamamıştır. HPV testleri rastgele bir yüksek risk HPV tarzınin olup olmadığını belirleyerek kanser riski amacıyla ileri izleme imkan vermektedir.

Risk Faktörleri

Hemen derhal bütün serviks kanser vakalarındaki faktör şu anda HPV olarak bilinmektedir. HPV ile enfekte fazlası insan buna bağlı ciddi sorunlar yaşamaz fakat çok ufak bir yüzdede kanser gelişebilir. HPV; ağız, boğaz, vajen, vulva ve serviks kanseri gibi bir çok kanser tarzınin meydana çıkma ihtimalini arttırır.
Aşağıdaki özellikleri belirleme edilen kadınlarda serviks kanseri ilerleme mümkünlülüğü çokdır:

HPV tespiti konmuş kadınlar
HPV aşısı yaptırmamış kadınlar

Prekanseröz lezyonlar amacıyla derli toplu Pap smear yaptırmamış kadınlar
Anormal Pap smear neticesi olan ya da kanser evveli servikal hücre farklıikleri tanısı hikayesi olan kadınlar
Daha evvelce serviks kanseri hikayesi olan kadınlar

HPV infeksiyonu tehlikesinin yükselmesine sebep

olan aniden çok cinsel partneri belirleme edilen kadınlar
Yüksek riskli cinsel aktivitede belirleme edilen partneri olan kadınlar (Örneğin, bir çiftteki rastgele bir partner fazlası partner ile temasa girerse, çifti meydana getiren heriki partnerin de HPV enfeksiyonu riski bulunmaktadır)
Erken yaşta ilk cinsel temassinde belirleme edilen kadınlar

Otoimmün bir hali, HIV enfeksiyonu ya da Bağışıklık düzeneğinin zayıflatan rastgele bir hali olan kadınlar. Zayıf bir bağışıklık sistemi kadında HPV enfeksiyonu ilerleme ihtimalini artırarak serviks kanseri ilerleme tehlikesini arttırır.
Sigara kullanan kadınlar

Belirtiler

Serviks kanserinin erken evrelerinde tarzık olarak belirti yoktur. En erken belirti büyük ihtimalle rutin jinekolojik muayene sırasında saptanan anormal Pap smear neticesi olacaktır. Serviks kanseri gerektiğince yavaş gelişir, böylelikle belirtisiz devre seneler sürebilir. Pap smearda anormal hücrelerin belirleme edildiği evre yüzde yüz tedavi edilebilir evredir.

İlerlemiş serviks kanserleri genel olarak

en sık derli toplu Pap smear testi yaptırmayan ya da anormal Pap smear neticesi alıp takiplere devam etmemiş kadınlarda görülür.
Serviks kanseri geliştikçe kadınlarda alttaki açıklanan meydana çıkacaktır:

Adet arası kanama, cinsel temas ardından

kanama ya da menopoz ardından kanama gibi anormal vajinal kanama. Bununla beraber anormal vajinal kanamaya diğer haller da yol açabilir.
Sulu, pembe, nefes ve sürekli olan vajinal akıntı
Normalden daha çok kanama olan ve daha uzun süren adet devreleri

Mesane, barsaklar, akciğerler ya da karaciğere yasenemış çok ileri düzeydeki serviks kanseri vakaları alttaki belirtiları gösterecektir:

Sırt ağrısı
Kemik ağrısı ve kırıklar
Yorgunluk, bitkinlik
Vajinadan idrar ve dışkı kaçağı
Bacak ağrısı
İştah kaybı
Pelvik ağrı
Şişmiş ayaklar
Kilo kaybı

HPVJinokolog Onkoloğunuza Başvuru

Eğer siz ve hekiminiz serviks kanseri olduğunuzdan endişeleniyorsanız, bir jinekolojik onkoloğa danışmanız ya da konsülte edilmeniz kritik ciddiye sahiptir.

Bu doküman hastalar amacıyla serviks kanseri ile alakalı güncel bilimsel veri ve eksper görüşlerini özetleyen yardımcı bir kaynak olarak tasarlanmıştır. Buradaki bilgilendirmeler özel tedavi kursu olmadığı gibi cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi diğer kabul edilebilir tedavi yöntemlerini dışlayıcı bir kalite de taşımamaktadır. Tedavi şeçenekleri, bütün dünyada çevresel kaynaklar ve bireysel gereksinim ve tehlikeler göz önünde bulundurularal şekillenir.

Hangi Bilgilendirme Sizi İlk Randevunuza Yöneltti?

Jinekolojik onkoloğunuzla olan ilk randevunuzda, moral desteği amacıyla ve bütün soruları hatırlayabilmek ya da notlar alabilmek amacıyla bir arkadaşınızı ya da akrabanızı yanınızda getirmek isteyebilirsiniz.
Hem de getirmeniz gereken diğer şeyler:

Hastalığınızla alakalı tespit ya da incelemeyle alakalı daha evvelce yapılmış araştırmaların raporları:
En son oluşturulan biyopsi ya da Pap smear neticesi
Ultrason, BT, MR gibi radyolojik araştırma sonuçları
Daha evvelce göründüğünüz hekim ya da sıhhat sunucularının kayıtları ya da notları
Şu anda alabilmekta olduğunuz destek ya da tıbbi tedavi listesi
Jinekolojik ve doğumsal hikayeyi de sahibi olan almış olduğunuz güncel tıbbi ve cerrahi tedavi listesi
Kanser hikayesi olan aile bireylerini de sahibi olan aile hikayesi
Jinekolojik onkoloğunuza soracağınız soruların listesi

Sağlık sigortası bilgileriniz

Doktorunuz, tekrardan dşayetlendirme ya da diğer bir patoloğun fikrini alabilmek amacıyla patoloji slaytlarını ya da radyolojik görüntüleme yöntemlerinin CD kopyasını sizden isteyebilir.

Jinekolojik Onkoloğunuz Tedavi Şeklini Belirlemede Hangi Testleri Uygulamalı?
İlk ismim serviks kanseri tespitini doğrulamak ve hangi evrede olduğunu saptamaktir. Serviks kanseri tespiti patoloğun mikroskopta dşayetlenirebilmesi amacıyla serviksten biyopsi almayı gerektirir. Bu biyopsi muayenehane şartlarında ya da ameliyathane şartlarında yapılabilir.

Doktorunuz sizin amacıyla hangi seçeneğin en ideal olacağını dşayetlendirecektir.

Serviks kanseri evrelemesi, kanserin bedentaki yaseneımını ve serviks dışındaki bir beden alanına sıçrama olup olmadığını tanımlamanın standardize edilmiş bir yoludur. Serviks kanseri evrelemesi radyolojik çalışma ve mümkün diğer tanısal testlere ek olarak pelvik ve rektal muayeneye dayanır. Jinekolojik onkoloğunuz kanser evresine, sahip olunan sıhhat halinize ve şayet idealsa çocuk isteğinize bağlı olarak tedavi önerecektir.

Ek Testler

Serviks kanserinde evreyi saptamak amacıyla ileri araştırmaler gerekebilir. Konsültasyon sırasında jinekolojik onkoloğunuz ek testler isteyebilir. Serviks kanseri tanısal çalışması sırasında en sık dilenen test ve işlemler:

Rektovajinal muayene; muayenehane koşullarında yapılabilirilen kolay bir pelvik muayene biçimidir. Doktorunuzun serviks kanserinin serviksi kaldı bıraktığımız yaseneımı olup olmadığını anlam anlam yardımcı yardımcı olur.

BT ya da BAT taraması; ilaveten

tomografi olarak da adlandırılır. BT taraması için gerekli radyoopak için gerekli damardan enjekte edilmelidir. Bu madde x ışınınında organların daha iyi çalışırmesini sağlar.

MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) taraması; belirli NMRG (Nükleer Manyetik Rezonans Görüntüleme) olarak da adlandırılır. Manyetik radyo dalgaları ve bilgisayar ortamında.

PET (Pozitrom Emisyon Tomografi) taraması;

radyoaktif glukoz enjekte edilir. PET’te, glukozun yüksek oranda günde bedenlerinde mevcuttur. PET görüntülerinde kanser hücreleri normal hücrelerden daha aktiftir ve daha çok glukozlardır.

Akciğer filmleri.
Kan sayımı, böbrek işlevlerini ve temaslı organların işlevlerini dşayetlendiren kan testleri.

Sistoskopi; ince bir kamera sayesinde idrar torbasının

sebebi ile şikayette bulunmak, ayaktan çalışmak bir işlem. Eğer kanserin idrar torbasına yasenedığı ya da böbrek ile idrar torbası arasında israr akışında bir tıkanıklık şüphesi varsa hekiminiz bu testi önerecektir. Sistoskopi için biyopsi de alınabilmektedir.

Proktoskopi; anal ve rektal kanalı

görmeye yarayan ve ince bir kamera sarfedilen şarj edilebilir. Doktorunuz şayet klinik muayenede kanserin büyümesinin servikstenrektal kanal olduğunu doğrulayın düşünürse bu testi önerecektir.

Anestezi altında muayene. Doktorunuzun daha derinlemesine bir muayene edebilmesi içindir anestezist doğrusunda damardan uygulanır sakinleştirme prosedürü ile beraber çalışır. Evrelemeyi daha iyi dşayetlendirmek istiyorsa bu teknik önerecektir. Özellikle bu test sistoskopi, proktoskopi ve bütünör biyopsisi ile aynı seansta yapılmaktadır.

Serviks Kanseri Evreleri HPV Kanseri

Evreleme, tedavi biçimi ve gidişatı saptamak gidiş kanserleri kategorize etmenin standart bir yoludur. Serviks kanseri incelemesi için:

Evre I: Kanser hala servikste SınırlıSorumlu
IA A Sadece Biyopsi ile görülebilen servikse SınırlıSorumlu mikroskopik kanser
IB Muayene sırasında çıplak gözle görülebilen kanser
IB1: 4 cm’den daha ufak kanser
IB2: 4 cm’den Daha Büyük kanser
Evre II: Serviks disina yasenearak serviksin yakınındaki yumUşak dokuya ya da vajina kubbesine yasenemış kanser.
Evre III: Kanser serviksin dışına yasenearak, pelvik yan duvarları tutmuş ya da, ayaklarda şişmeye namacıyla olmuş yada idrar torbasına idrar akışını bloke eder ya da alt vajinajı tutmuş.
Evre IV: Uzak organ yaseneımı yaptığınız röntgen ya da açılır ve akciğer gibi uzak organ yaseneımı yapıldı

Rahim ağzı kanser Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Serviks kanseri tedavisi tedavi seçenekleri kanserin evresine dayanmaktadır. Erken evrelerde yakalanan serviks kanserinin tedavisi göreceli olarak bakın.

Kanser – Cerrahi

Küçük, erken evre kanseri olan hastalar histerektomi (rahim ve rahim ağzının çıkarılması) ile cerrahi olarak tedavi edilebilir. Serviks kanserinin yaseneımına bağlı olarak farklı histerektomi çeşitleri önerilebilir. Cerrahi operasyon, klasik cerrahi ameliyat gibi en az invaziv cerrahi ameliyat yapılabilir. Ameliyat biçiminin seçimi, cerrahın tecrübesi ve tercihi, kanserin ebatı ve sizin anotomik yapınız gibi bir çok faktöre bağlı olarak yapılır. Bu karar hekiminizle ayrıntılı olarak tartışılır.

HPV Kanseri Doğurganlığı Koruyan Cerrahi planda

Serviks Düğmesi rastgele bir cerrahi istikbalteki gebelikleriniz için risk taşımaktadır ki hekiminiz bununla ilgili bilgi altında. Ek olarak serviksin ya da uterusun bir parçasını güvenliğini sağlamak kanserin nüksetme riskinde artış ile temaslıdir. Her hasta için ayrı halleri dırmak için gerekli olan cerrahi işlem seçim seçiminde karar vermek gerekir.

HPV Kanseri Servikal konizasyon: Bu ameliyatta serviks koni biçiminde çıkarılır.

Kanserin ne kadar ilerlediğini saptamak ya da çok erken kanserleri ve kanser evveli servikal farkılıkları tedavi etmede kullanılabilir.
Radikal trakelektomi: Bu ameliyatta erken evre serviks kanseri olan serviks ve etrafındaki dokular çıkarılır fakat mümkün istikbal gebelik içindir rahim yerinde bırakılır.

Basit Histerektomi: Bu ameliyatta sadece serviks ve uterus çıkarılır.

HPV Kanseri Evre serviks kanserli hastalar arasından idealdur.

Radikal Histerektomi: Bu ameliyatta rahim ve serviks parametrium adı kullanılır serviks etrafındaki yumUşak dokular ile beraber çıkarılır. Hem de vajina kubbesinin ufak bir alanı da çıkarılır. 4 santimden ufak bütünörü olan serviks kanserli uygulamanın uygulanılan en sık işlemdür.

Bu cerrahi seçin 7 ila 14 gün içinde mesanede kalacak bir kateter mevcuttur. Radikal histerektomi, kolay histerektomiye göre daha karmaşık ve kapsamlı bir işlemdür.
Pelvik lenf düğümü diseksiyonu: Lenf nodu diseksiyonu kanserin lenf noduyla serviks dışına yaseneım gösterip göstermediğini anlamanızı sağlar. Lenf kanalları, lenf sıvısını lenf düğümlerine boşaltarak organlar altında kanalizasyon sistemi vazifesini üstlenir.

HPV Kanseri Rahim ağzı kanseri Radyoterapi, Kemoterapi ya da Her İkisi Birden

Serviks kanseri ilaveten, radyoterapi, kemoterapi ya da her ikisi de aniden oluşan da tedavi edilebilir. Kanserin evresine bağlı olarak radyoterapi, dışarıdan (beden dışından makine kullanarak), içeriden (kanser tedavise ya da yakınına direk radyasyon kullanımı yarayan bir mekanizma kullanarak) ya da bunların içerisini içerir.

HPV Kemoterapide kanser hücrelerini öldürmek

yöntem ilaç kullanılır. Kemoterapi ilaçları ağız yolu ile ya da kas içi ya da damar bağlantılarıe enjekte uygulanır dolaşım içindir eklenir ve böylelikle bedenlere kanserli bölgeye göre tesir gösterir.

HPV KANSERİ Tedavi Sonra Ne Olur?

Tedaviniz tamamlanıp hekiminiz doğrusunda gerileme devresi için belirlendikten sonra yakın takibe alınırsınız. Doktorunuz ilk 3 sene oynamak 3 ayda bir, ileri 3 sene oynamak 6 ayda bir sizi kontrole çağırır. Pap smear testi ve pelvik muayene yapılır. Herhangi bir kaydı belirti olması halinde ya da rutin tarama tarama radyolojik görüntüleme tekniği istenebilir.

HPV Türkiye Forumu

Kullanıcıyı okumak için 

HPV Türkiye Forumu